Six Months Away

Why not four or eight months?

Odpověď je až příliš jednoduchá. Na počtu měsíců vůbec nesejde. Když jsem přemýšlel nad názvem domény, musel jsem se rychle rozhodnout.

Investovat do koupi tolika webových adres, kolik je měsíců v roce, mi přišlo jako nesmysl. V tu chvíli mě napadlo přirovnání k miskám vah. Pokud si na jednu z nich naložíte velké sousto a na druhou vám již nezbydou prostředky, lidově řečeno ji ošidíte, rovnováha ve vašem životě se může rozkolísat.

img_1322

 

Podle mě je to jedna z nejdůležitějších věcí v životě. Nejde jen o to vyvážit čas a energii věnovanou práci, rodině, přátelům a sám sobě, společnosti atd. a dle zásad time managementu rozškatulkovat aktivity podle svých priorit a podle toho jednat. Je podstatné dělat to, co pro vás představuje opravdovou hodnotu, ale srovnat si to v hlavě a pojmenovat je, musí každý sám.

Vědomí, že to nejdůležitější jsem se již dozvěděl a nemohu si nic nového a zásadního naučit, mě vždy drželo při zemi a bránilo učinit dlouho odkladaná rozhodnutí. Obavy z kroku do neznáma byly silnější než chuť a touha se pohnout dopředu. Přestože se mi málem roztřásly nohy, když jsem si kupoval letenku na první dvě měsíční dobrodružství, strach nade mnou tentokrát nezvítězil.

Šest měsíců na cestách neboli Six Months Away a šest měsíců v místě bydliště v České republice, s tím, že každý měsíc se vrátím domů a zařídím, co je nezbytné, mi přišlo jako ideální kompromis na začátek.

What is really important?

Jakmile jsem se přede dvěma lety vrátil ze soustředění z ráje silničních cyklistů z prosluněného španělského ostrova Mallorca, kolegyně mi ze svých bohatých zkušeností s nadšením vyprávěla, že díky cestování je možné získat nadhled nad svým životem a v klidu se zamyslet nad tím, co pro nás má největší význam. Až později jsem pochopil hlubší význam jejich slov.

img_0262

 

Tehdy jsem to vnímal jako mimořádný zážitek. Nikdy předtím jsem na silničním kole nejel, můj běžný roční nájezd se pohyboval mezi 50 a 100 kilometry průměrnou rychlostí 20 km/hod. Desetidenní plánováná dovolená na jednom z nejkrásnějších turistických míst se změnila v dril s osmiset najetými kilometry, zahrnovala dvěstědeset dlouhý nezapomenutelný výjezd na Formentor, maják v horách v nejsevernější části ostrova ve výšce více než dvěstě metrů nad hladinou moře. Poté následoval volný den, jež jsem využil pro zaběhnutí prvního půlmaratonu na počátku kariéry amatérského běžce, vše se navíc odehrálo v hlavním městě Palma de Mallorca poblíž nádherné katedrály a na to jen tak nezapomenete.

img_0280

Ve stejném roce na konci zimy jsem se rozhodl využít další jedinečnou nabídku a v době, kdy jsem měl čekat na vyřízení nového pasu do Španělska v teple svého domova, jsem musel zaurgovat úřady v České republice, abych stihl odlet do Bangkoku. Byl to jen začátek cestovatelské mánie, po návratu z Mallorcy na konci března jsem si začal plánovat, kam se podívám příště a další příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat.

Na druhou stranu jsem si během toho roku uvědomil, že navštívit deset velmi zajímavých a krásných míst v zahraničí je sice skvělá inspirace a dobrodružství, ale čas na sedmi až čtrnáctidenní dovolené uteče mnohem rychleji než vysunutí klapek při přistání letadla a najednou si uvědomíte, že nežijete tak, jak byste si přáli, ale jen vybalujete kufry, sledujete ručičky na hodinkách a máte pocit, že před něčím utíkáte anebo to opravdu děláte.

Traveller no more

Nastala chvíle se zastavit a dát věcem jasný smysl, necestovat jen pro samotný zážitek, vystavování fotek na sociálních sítích, uploadování videí na Youtube a zvyšováním si svého ega vyprávěním kamarádům v hospodě, co jste všechno zažili, zatímco oni chodili do zaměstnání od 9 do 5 od pondělí do pátku.

Rozhodl jsem se a začal podnikat kroky k tomu, abych mohl žít jako lidé na jiné straně planety, poznat jejich osudy a kulturní zvyklosti, s nadsázkou řečeno stát se jedním z nich a dát prostor tomu, na co dříve čas nebyl a vyčkat, kam nás život zavede.
Nejedná se v pravém smyslu slova o to zažít bláznivé dobrodružství nebo se chovat na cestách jako cizinec okázale a nadřazeně, ale spíše o to, naučit se žít podle sebe.

Bez omezení, svobodně a volně s možností pracovat odkudkoliv na světě a přitom vědět, kde je váš domov a odkud pocházíte.
A tento vztah ke svému domovu udržovat a posilovat, ať jste kdekoliv, abyste měli možnost vždy navázat na poslední nedokončený rozhovor s vaším nejlepším přítelem o tom, proč jste omezili pití, debatou s vaším tátou o tom, že byste se mohli konečně usadit, partnerem nebo dětmi o běžných radostech a starostech, se kterými se každý den setkáváme.

img_0793

Namísto zábavného balení cestovních zavazadel, hledání vhodných suvenýrů v místních buticích a tržištích, olizování poštovních známek a ujišťování se, zda nechybí důležité osobní doklady a itinerář trasy je naplánován do nejmenšího detailu, si po prvních deseti dnech strávených v Africe začínám připadat jako bych byl doma a sám sebe se ptám, proč jsem si první z cest za poznáním naplánoval na tak krátkou dobu …

Je potřeba skončit jednou provždy s cestováním a pokusit se o to alespoň na šest měsíců v roce.

Zajímavosti

Stejnojmenný název textu poodhalující inspiraci projektu Six Months Away vznikl na konci desátého dne dovolené 22. ledna. Kufry zatím nebalíme, ovšem první měsíc se pomalu krátí a je potřeba promyslet, koho navštívit, kam se vydat a co nepropásnout, než horkou rovníkovou Afriku se stabilním počasím vystřídají chladné až mrazivé dny střední Evropy. Čtrnáct dní do konce pobytu si ještě více vážím času stráveného tady.

img_1306

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s