Joggo, the best friend

Accommodation
Ubytování

img_1294

V Itenu jsme si pronajali dva domky s vlastním sociálním zařízením, koupelnou a kuchyní, obývacím pokojem a ložnicí. Nejsem si jist správným označením dispozice bytové jednotky, jelikož sociální zařízení a sanitární místnost byla africkými architekty efektivně, nikoliv esteticky, začleněna do jedné místnosti se zachodovou mísou a sprchou.

img_1332

Kdybyste chtěli naplno využít funkcí sprchového koutu a jeho komfortu, je potřeba se postavit velice blízko latríně a zároveň si musíte dát pozor, abyste nepřepadli dovnitř.

How to learn playing frisbee without frisbee?
Jak se naučíte hrát frisbie, aniž byste jej měli?

Prkénka k sezení se tady nepoužívají pravděpodobně z důvodu hygieny a nutnosti udržování čistoty. Ovšem my máme podezření, že je majitelka našeho bytového komplexu schovává pro děti k výuce v posledních letech velice populární společenské hře frisbie.

img_1331

Pokud byste si rádi užili opravdu příjemnou koupel, je možné také využít ohřevu vody. Když jsme přišli konečně na to, o jak důmyslný vynález se jedná a jak funguje, museli jsme se přiklonit k teorii, že jde spíše o marketingový tah itenského podnikatelského kartelu.

Not really the same as in Europe
Evropské standardy zde neplatí

Pravděpodobnost, že vám poteče voda a zároveň do zásuvek proudí elektřina, je velice nízká. Často jsme byli rádi, pokud se nám podařilo na plynových bombách uvařit něco k snědku, za odměnu po celém dni si užili studenou sprchou a pomocí mobilu namísto baterky našli svou postel.

img_1335

But everytime you can be online
Internet 24 hodin denně

To stejné se vůbec nedá říci o keňském poskytovateli internetového připojení, který je zde spolehlivější než vodovodní potrubí a každý den nás zásobuje neomezeným množstvím dat.

Africký společnost nabízí služby srovnatelné s evropskou konkurencí, navíc v lokálních cenách. Jen si musíte pohlídat, abyste měli dobře nastavené stahování dat na pozadí aplikací a vypnutou synchronizaci pořízených fotografií a videí s cloudovými úložištěmi typu OneDrive apod.

Píšu z vlastní zkušenosti, kdy se během tři dnů po stažení 3 GB dat (pro laiky se jedná o obsah několika dřívějších CD), čímž jsem se stal za jeden víkend snad největším zákazníkem v Itenu.

img_1349

Téměř jsem předčil i zatéž datové sítě při sdílení fotografií u příležitosti oficiální návštěvy zástupce prezidenta Keni včetně jeho doporovody. Více je možné dohledat např. na jeho facebookových stránkách https://www.facebook.com/odpkenya/.

Another type of safari
Jiné safari než znáte

Pravidelně každý den dostávám zdarma nové balíky dat a občas přistane v příchozích zprávách i akční nabídka pro dobití kreditu. Pokud za něco opravdu chcete hodně utratit v Keni, využijte internet a jeho neomezeného pristupu. Dalo by se říci, že i název operátora Safaricom se při nadměrné konzumaci dat přiblíží ceně za návštěvu safari, tudíž pojmenování asi není čisté nahodné.

img_1343

A new girl on the board
Nový člen teamu

Naši výpravu tvořilo pět Čechů včetně kamarádovy přítelkyně. Tereza se k nám přidala před pár dny a stranou odložený mop na umytí podlahy zapůjčený od paní bytné nám přišel vhod. Většina fotek zveřejněných výše je ovšem stále aktuálních, jelikož náš domek obývají pouze muži.

Její vliv na naše chování byl impozantní. Někteří z nás omezili typicky chlapské projevy související s luštěninami a jiní začali méně klít, pár z nás dokonce poprvé vzalo do rukou mýdlo a nádobí se přestalo umývat jen ve studené vodě bez vhodného čisticího prostředku.

A little bit of cultural differences
Drobné kulturní odlišnosti

Náš život tady byl ve spojitosti s Terezou ovšem nejvíce ovlivněn situací, kdy její přítel dostal nabídku na směnný obchod. Místní tradice praví, že pokud si muž po úspěšných namluvách chce vzít dívku za ženu, musí nabídnout jejím rodičům odpovídající majetek v ceně dobytka.

Jeho hodnota se liší kraj od kraje, v nejchudších části Keni rodiče kývnou i na investici převyšující dvě krávy a dvě ovce.
Jejich užitná hodnota, ať již jako hospodářského zvířete nebo jen jako prostředek k uspokojení základních lidských potřeb, by měla být úměrně vysoká k poměrům rodiny, odkud dívka pochází.

img_1319

How much can man love a girl?
Jak moc dokáže muž milovat dívku?

Jelikož jsme se již dříve zajímali o to, jak se zde dobře oženit a znali jsme tržní potenciál, o to více kamaráda Jirku překvapilo když obdržel za svou přítelkyni z fleku nabídku na padesát krav!

Předpokládám, že by se v obci nenašel muž, který by nabídku odmítl. Jirka je znám jako velmi zkušený vyjednavač, na stánku s ovocem dostane vždy pár banánů zdarma. Protože nechtěl prodat svou Terezu tak lacino, obratem zareagoval a požadoval namísto původního navrhu rovný dvojnásobek. Zdálo se, že za sto krav je Jirka ochotný nad tím přemýšlet, ale samozřejmě před svou druhou polovičkou to nedal najevo. Na zdvojnásobení ceny jsme neobdrželi pozivitní odpověď.

Všichni jsme samozřejmě souhlasili s jeho rozhodnutím (stále nás doprovázela Tereza), ale když přišlo na pomyslné lámání chleba a uvažovali jsme, jak si spestřit naši stravu a dostat do těla namísto těstovin, luštěnin a zeleniny pořádný žvanec masa, vzpomněli na nového kamaráda Jogga.

A good neighbor
Dobrý soused

Když jsme před pár týdny přijeli do keňských kopců, vybalili zavazadla a trochu si odpočinuli, začali jsme se rozkoukávat a navazovat nová přátelství. Mezi našimi sousedy, v jejichž blízkosti jsme trávili nejvíce času, se pohyboval také kamarád Joggo.

Kdybyste ho viděli poprvé, zřejmě byste ho považovali za introverta. Jeho vysoce posazené celo, barevné ozdoby doplňující jeho extravagantní vzezření a charismatický pohled předurčovaly, že se jedná o svérázného individuála.
Ovšem pokud jste se s ním pustili do výměny nazorů, jednoduše řečeno nebylo jednoduché mu zavřít zobák.

Vycházeli jsme spolu za dobře, vše se však rázem změnilo po několika bezesných nocích, kdy jsme namísto odpočinku hleděli do prázdných zdí nebo displeje mobilního telefonu.
Důvodem bylo, že J., jak jsme mu s oblibou říkali, byl již od dětství zvyklý trávit hodne času venku na dvoře.
Byl velmi aktivní dlouho do noci, o čemz věděli sousedi široko daleko, jelikož jeho štěbetání a další emotivní projevy byly slyšet až v okruhu padesáti metrů.

Jednoho dne, když kamarád Pavel prohlásil, ať už ta svině konečně zklapne, a já mu oponoval a upozorňoval ho, že se jistě o prase nejedná a že ať už J. porodil kdokoliv jakéhokoliv vyznání a rasy nebo ať klidně pochází z vejce, Joggo byl jeden z nás. Přesto jsem uznal, že je potřeba jednat.

img_1325

From the grass to a plate
Ze dvoru na talíř

Je velkou poctou a společenskou událostí, pokud pro vás místní chtějí podříznout kohouta. Zabít dvě mouchy jednou ranou, to znamená snížit množství decibelů na dvoře, obzvláště v noci, a zaplnit žaludek mi přišlo jako dobrý nápad.

Přestože jsem to neměl původně v úmyslu, předložené řešení od domorodců mě přišlo za 1000 keňských šilinků (cca 250 kč) jako přijatelné řešení za rozumnou cenu. Iednohlasný souhlas naší party na sebe nenechal dlouho čekat.

img_1326

Before … we were six
Bylo nás šest

Nemohu si vzpomenout, kdy jsem se naposledy tak dobře vyspal. Trápily mě jen dvě věci. Zaprvé suchý kašel, který si pečlivě udržují již od příjezdu asi kvůli zaprášeným cestám, dlouhému období sucha a náročným běžeckým tréninkům ve složitých místních podmínkách. Zadruhé jsem měl o něco těžší žaludek než předchozí den, kdy jsme oblíbený mix rýže se zeleninou vyměnili za čerstvé maso z lokálního biochovu.

Upejpání drůbeže na dvoře se uklidnilo, přestalo nás budit v noci a těsně nad ránem, kdy jsme se snažili nasbírat poslední kvalitní hodiny spánku pro správnou regeneraci.

img_1327

Does a love go through a stomach?
Prochází láska žaludkem?

Náš věrný kamarád nebyl jen dobrý, byl přímo delikátní, celou noc i další ráno jsme na něj usilovně mysleli.
Kvalitních proteinů z ověřených surovin není nikdy dost. Vysoký obsah bílkovin, aminokyselin a dalších pro tělo potřebných látek nás všechny povzbudil a na ranním tréninku, kdy jsme měli pocit, že i přes jeho vysoké tempo a náročnost, jsme se cítili , jako bychom si namísto rychlého běhu dali jen lehký Jogging.

Sbohem kamaráde, budeme na Tebe s láskou vzpomínat.

img_1324

Zajímavosti / About the story

Článek o tom, jak se žije v Africe s názvem Joggo, the best friend, uvádí čtenáře do surové reality života na vesnici. Všechna očekávání se staly lichými a obavy se proměnily ve skutečnost. Přesto si to tady opravdu užíváme a postupně se začleňujeme do místní komunity jako muzungu (označení bělocha, Evropana v Keni).

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s