Ground-air-ground missile

English version is being prepared

What is more dangerous, being on the ground or flying in the sky?
Kde hrozí větší nebezpečí, na zemi nebo ve vzduchu?

Po necelém dni trápení by se dalo říci, že jsem se konečně probral z komatu. Nedokážu určit, jak dlouho trvalo období mdlob, vrávorání a pocitů náhlého bušení srdce, při nichž jsem nemohl po získání plného vědomí usnout.

Nedávné drobné zakopnutí při lehkém výběhu a vymetení silničního příkopu mělo předznamenat, že se nenacházím úplně ve formě, ale vezměme to od počátku.

Po dlouhém běhu, cca 21 km v nadmořské výšce 2300-2400 m, jsme si zajeli odpočinout do nedalekého safari.

Jurassic Park
Jurský park

img_1359

Pohled na nejvyššího obyvatele naší planety mi připomněl záběry z filmu Jurský park, kde se před návštěvníky netradičního zábavního parku nahle objevil již dávno vyhynulý dinosaurus.

Nebylo úplně jednoduché dostat se blíže k žirafám, prostor mezi námi dělil ostnatý drát a představy toho, co by se stalo, pokud bychom se je rozhodli nakrmit, nás pomáhali udržet se v bezpečně vzdálenosti.

Odpověď na otázku, kdo by v případě neplánovaného střetu měl navrch a vzal by nohy na ramena, jsme nechali prozatím nezodpovězenou.

img_1353

Kvůli dlouhému období sucha se řada živočichů shromažďuje kolem zdrojů pitné vody, kde jsme také číhaly i my s našimi objektivy a integrovanými fotoaparáty v mobilních telefonech.

Spolu s dříve zmiňovanými obrovskými býložravci nás po cestě k jezeru doprovázel pár sprintujících antilop, abychom konečně mohli sledovat opeřence, kteří přiletěli doplnit zásoby potravy pro svá mláďata a trochu se během horkého dne zchladit.

Welcome to real safari
Vítejte v opravdovém safari

Nehledejte zde podobnost s běžnou zoo v Evropě, kde na vás na každém rohu za mřížemi čekají všelijaká zvířata z různých konců světadílů, s graficky dokonale znázorněným popisem toho , odkud pocházejí, čím se krmí a kolik mají v dospělosti mláďat.

Častěji se přihodí, že nachodíte několik kilometrů bez nalezení jediného živočicha. Pokud vám přeje štěstí, natrefíte na divoké zvíře v jeho přirozeném prostředí a i bez profesionální videokamery vám vzpomínka na tento okamžik zůstane do konce života.

Jestliže se nejedná o váš šťastný den a neposlechnete pokynů zkušeného průvodce, je pravděpodobné, že nejdříve některý z predátorů si počíhá na vás ze své skrýše a on bude právě tím, kdo si onen moment vychutná.

img_1356

Vše nakonec dobře skončilo, podle pořízených záběrů jsme se vrátili ve stejném počtu a složení i zpět.

Nike Discovery cross country in Eldoret
Nike Discovery cross county v Eldoretu

Odpočinkový den jsme naplnili návštěvou snad nejnáročnějšího běžeckého závodu na světě. V nadmíru vysoké konkurenci a ve složitých klimatických podmínkách, tj. 2091 m.n.m., teplotou ke 30 stupním Celsia na slunci, zde závodili nejlepší ženy a muži afrického kontinentu.

img_1383

Soupeřemi jim byli i někteří závodníci bílé pleti jako například elitní švýcarský běžec Julien Wanders, ale stejně jako na velkých mezinárodních soutěžích ani zde neměli ve srovnání s keňskými běžci téměř žádnou šanci.

Povšimněte si druhého muže ve žlutém trikotu v čelní skupině a pozdějšího vítěze jménem Bedan Karoki, nejspíše o něm brzy uslyšíme.

img_1385

Příjemným zpestřením byly závody nových běžeckých talentů z řad dětí, mezi kterými jsme mohli spatřit budoucí potencionáln vítěze Diamantové ligy či Olympijských her. V případě juniorské kategorie se možná dočkáme již v Tokiu v roce 2020.

img_1372

The first time in the air
Poprvé ve vzduchu

Pokud mám z něčeho opravdu strach, je to hrůza z výšek, např. z horolezectví, bungee jumping, tandemového seskoku nebo paraglidingu. Obavy z již několikametrové výšky nad zemí mi způsobují dost nepříjemné pocity od zavrátí až po bolesti žaludku a bolehlav.

Navzdory tomu jsme si s kamarádem Davidem objednali let paraglidem (v přepočtu za 60 dolarů) se seskokem z jednoho z nejkrásnějších útesů v okolí Itenu. Cena na me působila stejně neodolatelně jako překrásné prostředí, v němž jsme se nacházeli. Zažít pohled z výšky více než 2500 m.n.m. do rozlehlého údolí ležícího až o 1000 metrů pod námi bylo k nezaplacení.

Rozhodl jsem se, že zkusím své zábrany překonat a jednou provždy se s nimi rozloučit.

img_1393

I didn’t succeed
Nepodařilo se mi to

Po nezbytných přípravách francouzsko-amerického dua instruktorů a podmínečného dvouminutového zaškolení zahrnující základní pokyny, mezi které patřilo zejména to, jak se nezabít hned při rozběhu nebo co dělat, pokud by došlo k neplánovanému přistání.

Pokud pravidelně cestujete letecky, určitě si nepřipouštíte, že by mohlo dojít k realizaci bezpečnostních instrukcí při zřícení letadla. Podobně jsem uvažoval i já ve chvili, kdy mi legračním francouzským přízvukem mluvící Floran (zkrácene Flo) upevňoval padák a namísto úplného vnímání jeho pokynů jsem si jej natáčel na video.

Proto mě překvapilo, když z avizovaného 20-minutového letu se kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám stalo 10 minutové dobrodružství, jehož posledních několik desítek sekund si vybavuji jen stěží stejně jako první minuty po přistání.

img_1392

Ground-air-ground missile
Střela země-vzduch-země

Rozběhnout se a skočit z útesu s padákem na zádech dnes umí kdekdo. Komu se ovšem poštěstí nouzově přistát do náručí dívek na fotbalovém hřišti střední školy?

Nowadays nearly anybody can run and jump from the cliff with the parachute on his back. However, who is so lucky to survive an emergency landing and fall down into girls’ arms at the secondary school’s football playground?

img_1404

Tím, že Flo přesměroval cíl dopadu z konstrukce fotbalové branky mezi malé vápno a šestnáctku, si získal mou důvěru a přesvědčil me, že i nenadálé přistání po francouzsku má své kouzlo.

O to větší pocit štěstí jsem zažil při dopadu mých tenisek na travnatý porost, jenž byl neočekávaně zpestřen africkými dívkami z blízké střední školy.

Krátká přestávka od výuky na A.I.C. Girls’ Secondary Kessup jistě přišla žákyním vhod. Ty vyrazily těsně před dopadem padáku na fotbalové hřiště a seběhly se kolem naás i s doprovodem vyučujícího jako na taneční zábavě, kde hlavní roli hrál zmatený běloch se vzezřením britského výsadkáře během První světové války.

img_1447

Pokud by právě probíhalo vyučování dějepisu, nejspíše by tato kulturní vložka děvčatům připomněla dávnou historii, kdy Keňa byla součástí kolonie ovládaného britským impériem za vojenské podpory Francie, jež započala tzv. Dohodou o přátelství již v roce 1904.

Where is the man from the heaven?
Kam se poděl muž z oblohy?

Snesl se z nebe a ztratil se před zraky všech. Pokud byste se jej rozhodli hledat, najdete ho opět na běžeckých tratích v Itenu …

No more paragliding today, girls are going back to school and we on the running tracks …

img_1386

… a měl bych dodat, že dlouho na nich nepobyl.

Když vezmu v úvahu události předešlých dní, zejména kombinaci náročných tréninků se stavy značného vyčerpání způsobeného nedostatkem spánku, odpočinku a důsledky úžehu, mohu konstatovat, že aklimatizace na lokální podmínky neproběhla zrovna úspěšně.

img_1310

První svezení na motorce, Afričany zvané piki-piki , jsem si opravdu užil (ovšem i tady najdete kvalitní mašinu – viz foto).
Dokazal jsem se již vzpamatovat z nepříjemných stavů žaludku z letu paraglidem a i díky rychlé jízdě po asfaltovému povrchu, jež pokrývá asi jen 14% všech silnic v Keni, se mi pomalu vracela barva do obličeje.

The last quality training?
Poslední kvalitní trenink?

Naše běžecká skupina měla v programu dne tři sta metrů dlouhé výběhy kopců, pro mě dosud nejnáročnější běžecký trénink a možná také poslední.

img_1448

Již při lehkém rozklusání jsem se cítil unaveně, ale přičítal jsem to strnulým svalům po ranním válení se v posteli. Rozcvička mě ovšem psychicky povzbudila a předpokládal jsem, že jsem dobře připraven. Jaký omyl!

Plánované tři série po 5 opakováních jsem nedotáhl do konce. Již v polovině druhé série jsem pozoroval značný úbytek sil a na devátý kopec jsem už nestačil.

Cítil jsem se opravdu mizerně. Rozbušilo se mi srdce, přičemž tepovou frekvenci jsem měl stále v normě, spíše klesala možná z důvodu nízkého tlaku, nemohl jsem popadnout dech, proto jsem se šel raději uklidit do ústraní.

Jako by mi to nestačilo a chtěl jsem se vzepřít nastalé situaci, zkusil jsem vyběhnout kopec číslo deset.
Jak myslíte, že to dopadlo? Po 150 metrech jsem málem padnul a nezbylo mi nic jiného, než počkat na konec tréninku.

And the second ride
Druhé svezení na piki-piki

Jelikož nás čekal výklus v délce přibližně dvou kilometrů a příliš sil na rozdávání jsem již neměl, vyrazil jsem domů pěšky. Zatímco jsem ušel jen pár set metrů, přátelé v pohodě ukončili trénink a doběhli za mnou. Z posledního vypětí sil jsem vyběhnul za nimi a ….

Velmi matně si vybavuji, co se dělo od doby, kdy jsem zavrávoral a sedl si do půdy nasáknuté po delším období sucha opět vodou, přes to jak jsem objímal řidiče na piki-piki, zatímco mě kamarád Pavel zezadu přidrzoval, abych za jízdy nespadl, až po ulehnuti na travnatém dvorku před naším domem.

img_1449

Has the writing of blog to be finished?
Konec se psaním blogu?

“Tak už konečně vidím!”, jsem prý prohlásil, když jsem vypil první hrnek balené pitné vody a otočil jsem do sebe zbytek láhve Coca-Coly. Děkuji, Bože, za ty dary!

Nejsem si jistý, zda jsem byl svědkem hypoglykemického šoku nebo prostých symptomů přetrénování nadšeněho amatérského běžce, který stále sní o době, kdy všechny své osobní rekordy překoná.

Jsem si jistý jen tím, že mám kolem sebe dobré přátele, na které se mohu spolehnout. Pokud by mě nechali ležet v příkopě ve stavu totální neschopnosti si přivolat pomoc a udělat jediný krok, barvy webových stránek blogu by přešly do černobílých odstínů a přes celou stránku by se rozsvítil nápis Deceased (zesnulý).

So what is more dangerous?
Co je tedy nebezpečnější?

Když jsme se v pondělí vraceli s Floem na piki-piki po nezpevněných cestách z areálů střední školy, Flo prohlásil:

“Častokrát si ve vzduchu připadám bezpečněji než dole. I když se pohybujete po zemi, ať už běžíte nebo jedete na motorce, nikdy nevíte, co se může přihodit. Proto raději létám.”

A musel jsem mu dát za pravdu. Ať se snažíte odnést si hezké vzpomínky na paměťové kartě svého fotoaparátu uprostřed safari, zúčastníte se vašeho vysněného závodu, trénujete, abyste si něco dokázali nebo skáčete z padáku ze sto metrů vysokého útesu bez absolutní jistoty, jestli prežijete ….

… vše záleží pouze na tom, zda máte v životě štěstí. Ja jsem ho měl už několikrát a věřím, že se mě bude držet dále.

Děkuji vám přátelé! 🙂

img_1437

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s